Bir Değil, Her Gün 23 Nisan Olsa

Standart

cocuklar

Bu sabah kalktığımdan beri bir duygu yoğunluğu içindeyim. Gözyaşlarım böyle hazır nazır bekliyorlar en ufak bir şeyde akmak için. Ne oluyor diye bakıyorum, neyin duygusallığı bu? Bol bol minnet var çocuklara verilmiş bu güne. O zaman dedim, yazmak lazım, çocuklar için.

Çocuk deyince benim için sadece akan sular değil, tüm sular duruyor. Çok hassas olduğum bir konu. Nitekim verdiğim eğitimlerden  en çok onlar için verdiğim ebeveynlik eğitimlerinde duygusallaşıyorum. İnanıyorum ki çocukların eğitilmesi önce ebeveynlerinin eğitiminden geçiyor. Çünkü çocuklar bu dünyaya zaten tastamam, sapasağlam geliyorlar. Yine biliyorum ki bizlerin de bugün yaşadığımız birçok şeyin kökleri yine kendi çocukluğumuza gidiyor.

Öyle bir dünya istiyorum ki tüm çocuklar güçlendirilmiş olsun. Önemsensin, bir birey olarak kabul edilsin ve saygı duyulsun. Anlıyorum ki bugünün , 23 Nisan’ın onlara verilmesinin altında da bu yatıyor zaten. Bunu farkettiğimden bugünkü duygusallığım.

Gandhi demiş ya ‘görmek istediğin değişim, sen ol’ diye. Çocuklarımızda görmek istediklerimizi önce biz onlara gösterelim. Dürüst ol demeden, biz dürüst olalım. Bana saygılı ol demeden, biz de onlara saygı gösterelim. Bizi dinlemelerini istiyorsak önce biz onları dinleyelim. Ne istiyorlar, ne hayal ediyorlar, neyden korkuyorlar. Yargılamadan, merak ederek dinleyelim onları, saygıyla, kabul ederek.

Olumlu, olumsuz etiketlerle onların sırtlarına bir dolu beklenti yüklemeyelim. Koşullara bağlamayalım onların varlığını. Koşulsuz şartsız var olduklarını kabul edelim. Hep güçlü ol, hata yapma, mükemmel ol, hep başarılı ol demeyelim. Hata da yapabilsinler, kendilerine suçlamadan, utanmadan öğrensinler hatalarından. Düştükleri zaman kalkmakta zorlandıklarında bilsinler, bizim elimizin isterlerse yanı başlarında olduğunu. Onlar isterlerse uzatalım ellerimizi.

İstiyorum ki bizim yapmak isteyip de yapamadıklarımızı onlara diretmeyelim. Onlar ne istiyor acaba diye merak edelim. Bize uymasa, ters gelse de destek olalım hayallerini gerçekleştirmeleri için. Hatırlayalım bu hayat onların, kendileri inşa edecekler. Bizim çocuklarımız olmaları, bizim hayallerimizi gerçekleştirecek olmaları demek değil.

İşte benim hayalim böyle bir dünya yaratmak tüm çocuklar için. Işıklarının hep parlayacağı bir dünya. Bir değil, her günün 23 Nisan olacağı bir dünya.

Bir Değil, Her Gün 23 Nisan Olsa” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s